ساخت استخر ویلایی و خانگی

راهنمای کامل ساخت و ساز استخر
 
1- معرفی و تصمیم گیری
2- آماده سازی و حفاری
3- نکات نگهداری
معرفی و تصمیم گیری برای احداث استخر
 
به چه دلیل استخر شنا می خریم؟
بعد از گذشت چندین سال به خودمان قول می دهیم زمان بیشتری را با خانواده خود بگذرونیم. اغلب کمتر به این میزان زمان ها دست پیدا می کنیم. سرعت زندگی مدرن خیلی سریع است که بسیار راحت این گذراندن وقت با خانواده نادیده گرفته می شود و این بهترین دلیل برای ساخت استخر در حیاط پشتی منزل تان می باشد. استخر ها از زمان های گذشته یک خرید لوکس به حساب می آمدند اما هم اکنون در قیمت ها و طرح های متنوع در دسترس می باشد و کاملا مقرون به صرفه است فقط تصور کنید که چه قدر کودکان شما در استخر می توانند اوقات خوشی را بگذرانند، به همدیگر آب بپاشند و دوستان خود را به آب بازی دعوت کنند همچنین تا چه قدر خود شما و خانواده تان  می توانید در حریم خصوصی خود با هم لحظات شادی را بگذرانید.
آیا می توانیم یک نمونه از استخرها را بسازیم؟
برخلاف مدل های دیگر، استخر بتونی ساختار پیچیده ای دارد به این دلیل می باشد که مدل بتونی آن از لایه و دیواره های ضد آب تشکیل شده است و به عنوان مدلی محکم معرفی شده است که تنها به وسیله یک سازنده معتبر و متعهد آن را عملی می شود.
آیا احتیاج به مجوز برای ساخت و ساز  داریم؟
اکثر مسئولین و افراد مجرب برای ساخت و ساز استخر در حیاط پشتی تان خود را درگیر مجوز نمی کنند اگر هم یک محوطه بیش از یک استخر را می خواهید، به شما پیشنهاد می کنیم که قبل از ساخت و ساز حتما با مشاورین محل خود آن را در جریان بگذارید. اگر به طور معمول اجازه برنامه ریزی برای استخر احتیاج ندارید قبل از اینکه دست به کار شوید با مشاورین محلی خود صحبت کرده و از قوانین محلی کسب اجازه کنید.
چه سایزی از استخر مناسب می باشد؟
اندازه استخر بستگی به فضای داخل حیاط شما بدون در نظر گرفتن محدودیت بودجه دارد اما اندازه کاربردی استخر برای احداث 9 متر در 4.3 متر می باشد. مزایای ساخت یک استخر بتونی این است که در هر شکل و اندازه ای که می خواهید، ساخته می شود حتی می توانید طول، عرض و عمق دلخواه خود را درخواست کنید همچنین اگر استخر را برای شیرجه زدن، شنای حرفه ای یا سرگرمی بخواهید، شکل و اندازه آن متغیر است. زمانی که عمق استخر را انتخاب می کنید این نکته را در نظر بگیرید که سطح آب را باید به طور معمول تا نیمه لب آب نگه داشته که حدودا از بالای استخر 10 سانتی متر می باشد بنابراین با عمق 1.2 متر عمق استخر، میزان عمق استخر حدودا 1.1 متر می باشد. زمانی که تصمیم راجع به اندازه های نهایی استخر به پایان رسید باید فکر لوازم جانبی آن مانند سیم کشی تلفن و وایرلس، صندلی و تخت شنا و هم چنین ساختار فضای بیرونی آن باشید. زمانی که استخر بتونی را انتخاب می کنید توصیه می شود که در همین ابتدا به مرحله آخر نیز فکر کنید چون که نه تنها این مرحله باعث زیبایی و دل انگیز شدن می شود بلکه دسترسی آسان تری را در داخل و خارج از استخر را فراهم می کند.
چرا استخر بتونی را انتخاب می کنید؟
استخرهای بتونی هنوز هم به عنوان انتخابی فوق العاده هستند و دیواره های آن از فولاد تقویت شده تشکیل شده است و می توانید آن را در هر سایز، شکل و عمقی بسازید و از انواع کاشی کاری ها برای طراحی فضای بیرونی آن استفاده کنید. یک استخر بتونی با ساختار عالی و درست می تواند در برابر هر آزمون اسثنایی مقاومت کند به دنبال روش نصب صحیح آن همیشه استرس و تنش های زیادی وجود دارد.
طرح و فرم های استخر ها 
همانطور که راجع به استخر های بتونی گفته شد می توانید آنها را در هر سایز و شکلی بسازیم بیشترین و محبوب ترین شکلی که از این نوع استخر ها طراحی شده است، شکل مستطیلی مانند حرف L می باشد که مناسب برای افراد بزرگسال می باشد و قسمت هایی از آن را اختصاص به کودکان داده اند. از دیگر طرح های محبوب برای استخر بتونی می توانیم به شکل منحنی و اشکی اشاره کنید که با هم تفاوت های محدودی دارند مزایای بخصوصی در شکل استخر ها وجود ندارد به جز این که ظاهر به پایان رسیده آن کاملا شخصی است. باید یاد آوری کنیم که زمانی که یک شکل غیر معمول از استخر را انتخاب می کنید قیمت و هزینه پوشش و کاور قابل ملاحظه ای نسبت به شکل مستطیلی معمول خواهد داشت.
چه وسایلی در کیت آن عرضه می شود؟
همه انواع استخر ها کیتی به همراه خود دارند که شامل: فیلتر شنی سیلیسی، پمپ متناسب با سایز استخر، ورودی و خروجی، لوله، شیر آلات و اتصالات لوله کشی مناسب برای استخر، جعبه تعمیراتی و مواد شیمیایی اولیه می باشند. در ضمن ما نمی توانیم مصالحی مانند بتون، سیمان، شن و ماسه را تهیه کنیم این مواد به طور معمول از طریق سازندگان می توان به دست آورد. برای این که کیت مناسبی با جزئیات آن داشته باشید راجع به قیمت آن در استخر بتونی مشورت کنید.
توجه: همه مواد و ساختار داخلی استخر از مواد مرغوب و استاندارد ساخته شده است که به مصرف کننده بهترین کیفیت ممکن را ارائه می دهد و پشنهاد های عالی و فوق العاده ای از کیفیت را به مشتریان خود معرفی می کنند . همه اعضای سازندگان افرادی با تجربه هستند . آنها مداوما در تلاش هتند تا آن چیزی در انتظار مصرف کننده است را برآورد سازند.
استخره های داخل منزل
اکثر کسانی که می خواهند استخر بسازند بیشتر مدلی که در خانه ساخته می شود را در نظر دارند چون که می توانند در همه فصول از آن استفاده کنند در عوض برای استخرها در فضای باز میتوانید از نمای خارجی زیبا و تجهیزات دیگر استفاده کنید در کل اگر می خواهید استخر داخل در منزل شما ساخته شود راجع به لوازم جانبی آن پرس و جو کنید.
محل ساخت استخر
وقتی یک نفر تصمیم می گیرد که روی ساخت استخر برای خود سرمایه گذاری کند، تصمیم بعدی راجع به محلی است که باید استخر ساخته شود و همیشه مکان ها و نقاط کمی برای تصمیم گیری وجود دارد.
1- بهتر است محلی را انتخاب کنید که دور از درخت باشد و به راحتی بتوانید از نور و گرمای خورشید بهره ببرید باید طوری مقابل آفتاب باشد که نه تنها به گرم کردن آب استخر کمک کند بلکه موجب کاهش هزینه های سیستم گرمایشی شود  همچنین این مزیت کمک خواهد کرد که از میزان فعالیت مرتبط با استخر در فصل پاییز بکاهد.
2- محلی را در مجاورت خانه برای سرگرم شدن اعضای خانواده، امکانات متنوع، توالت و خدمات برقی انتخاب کنید.
3- سیستم فیلتر تصفیه آب گاهی اوقات به یک منبع الکتریکی نیاز خواهد داشت پس محلی نزدیک ساختمان خانه در نظر داشته باشید.
4- مکانی که دسترسی به آب در آن آسان باشد معمولا به شلنگ آب موجود در باغ احتیاج پیدا خواهید کرد.
5- مکانی مناسب را برای جایگذاری صندلی و لم دادن روی آن داشته باشید.
6- ترجیحا مکانی را برای راه رفتن کنار استخر در نظر بگیرید.
7- محافظ کننده و امن از باد باشد.
8- هم چنین اگر از سیستم گرمایشی برقی، گازی و یا پمپ استفاده می کنید هزینه برق یا گاز آن را حتما باید برآورد کنید.
ایمنی استخر
در نهایت مهمترین عاملی که همیشه ذهن مشتری را درگیر می کند امن بودن استخر و محیط اطراف آن می باشد مخصوصا زمانی که مورد استفاده کودکان، شناگران مبتدی، بزرگسالان یا حیوانات اهلی قرار می گیرد. اگر استخری عمیق را در نظر دارید بهتر است شناگران را از میزان عمق آن آگاه سازید. اگر هم مدلی از استخر های شیب دار انتخاب کرده اید که این گونه استخر ها به وضوح شناخته شده اند که از قسمتی پر عمق شروع می شوند. تا جایی که امکان دارد استخر را امن و مطمئن بسازید که در تمام مدت بتوانید به راحتی از آن استفاده کنید.
آماده سازی و حفاری استخر
استخرهای بتونی در سطح بالاتری از کیفیت قرار دارند زمانی که کاملا آماده شود برای مدت های زیادی ماندگاری دارند قبل از این که احتیاج به تعمیر زیادی داشته باشند. امروزه ساخت محبوب ترین نوع از استخرهای بتونی بوسیله پاشیدن بتون به راحتی صورت می پذیرد که مخلوطی از مواد بتون، سنگ و شن می باشد که به روی اسکلت فلزی آن اسپری می شود.
مرحله یکم: زمین و محل نصب خود را با توجه به نکاتی که گفته شد برای ساختن استخر بتونی انتخاب کنید. حدودا 23 تا 31 سانتی متر از زمین را بیشتر از میزان عمقی که از استخر می خواهید، بکَنید. اجازه دهید تا فضا برای جایگذاری بهتر کف استخر وجود داشته باشد همچنین لبه های استخر با فضایی که کَنده اید هماهنگی مناسب پیدا می کند.
مرحله دوم: مرحله دیگری از ساخت استخر شروع لوله کشی می باشد. از PVC  و مواد محکم استفاده کنید. لوله کشی شما باید عملکرد تخلیه در کف استخر داشته باشد هم چنین از ساختار مناسب و درست آن برای گردش آب در همه جای استخر اطمینان حاصل پیدا کنید. قبل از این که به مرحله بعدی بروید با فشار آب زیاد لوله ها را امتحان کنید تا احیانا سوراخی روی آن نباشد.
مرحله سوم: برای احداث استخر احتیاج به پایه ای قوی برای مواد سازنده آن داریم در این مرحله فریم فلزی استخر را نصب می کنیم که باعث ایجاد پایه ای مقاوم برای استخر بتنی می شود. تمامی گوشه و اطراف آن را از میلگرد پر کنید. میلگرد به عنوان فریمی برای استخر بتونی می باشد و مطمئن خواهید بود که استخر برای مدت طولانی در شکل و ساختار محکم خود باقی می ماند. قالب شبکه ای و فولادی آن برای بالاترین و بهترین دوام می باشد. هر محلی باید بر طبق قانوو و دستور العمل خاص خودش میلگرد گذاری شود بنابراین قوانین در مورد ساخت و ساز استخر در ناحیه خود را بدانید. قالب بندی آن ممکن است در این مرحله شامل پله و طرح های داخلی استخر هم باشد.
مرحله چهارم: مخلوطی از مواد مانند شن، سنگ و .. را به روی دیواره های آن اسپری کنید و پایه اصلی استخر را درست کنید. سیمان مخصوص ساختن استخر بتونی به وسیله شرکتی که با آن قرارداد دارید خریداری می شود یا اینکه از فروشندگان سیمان برای کاربرد شخصی خود می خرید. دستگاهی که با آن مواد اسپری می شود ممکن است خریداری شود یا از شرکت مزبور اجاره شود. باید به صورت خشک استفاده شود پس نیاز به آب ندارد. زمانی که مواد مخلوط شده برای فریم استخر بتونی آماده شد  در اینجا احتیاج دارید که با شلنگ آن را اسپری کنید این کار را تا 5 روز ادامه دهید برای اینکه روند تکمیل استخر بتنی را جلو بیاندازید.
مرحله پنجم: برای نمای داخلی آن جنسی انتخاب کنید. در زمانی که دیواره های استخر به پایان رسید به سطحی صاف و مدرن احتیاج دارید که می تواند کاشی، مرمر و رنگ باشد.
مرحله ششم: قرنیز دیوار استخر را در لبه های نصب کنید. قرنیز دیوار مانند یک خط می باشد که استخر را مدرن نشان می دهد سپس یک ماده که با کف استخر هماهنگی داشه باشد را برای اطراف استخر انتخاب کنید. هر دو قسمت قرنیز و لبه استخر در مرحله پایانی بدنه ساخته می شوند و به عنوان طراحی داخلی استخر می توانند از جنس بتون، سنگ مرمر، کاشی یا سنگ باشند. روند نصب آن ها بر طبق مواد سازنده آن متفاوت خواهد بود.
مرحله هفتم: استخر شما آماده شده و آن را پر از آب کنید. یا از منبع آب خانگی خود استفاده کنید و یا با شرکتی برای تامین آب استخرتان قرارداد ببندید. انتخاب شما بستگی به هزینه آب منطقه ای شما و اندازه استخرتان دارد. بعد از اینکه استخر آماده شد باید از مواد شیمیایی برای پاکیزگی بیشتر آب استفاده کنید و قبل از آن به وسیله کیت تست آب، آن را امتحان کنید. هم چنین می توانید در مورد نحوه نگهداری بهتر آن از طریق فروشگاه های معتبر اطلاعات کسب کنید و یا اینکه از سازنده استخر بتونی خود یا بگیرید.
نکات نگهداری
 
کیت تست آب
آب موجود در همه استخر ها باید به وسیله کیت تست آب امتحان شوند تا از نظر تمیزی و عاری از هر نوع آلودگی در سطحی از استاندارد ها باشند. این کیت از استخر باعث می شود که آب در بهترین شرایط بماند.آب استخر باید کاملا تمیز و عاری از هر گونه باکتری باشد و به وسیله فیلتر شنی سیلیسی و اسکیمر موجود تصفیه شود. کلر بیشتری به داخل استخر بریزید. همه باکتریها و آلودگیها با اضافه کردن مقدار درستی از کلر از بین می روند. ما به همه مصرف کنند گان پیشنهاد می دهیم که از این گونه کیت ها استفاده کنند مخصوصا این گونه خدمات در زمان های پر مصرف استخر بسیار کارآمد می باشند. به یاد داشته باشید که آب را تمیز می کنند و در بهترین شرایط نگه می دارد.
روند نرمال نگهداری استخر
1- اسکیمر: سبد داخل اسکیمر را چک کنید مخصوصا در فصل پاییز که شاخ و برگ زیادی از درختان می ریزد و بعد از اتمام وزش باد. ممکن است که سبد آن پر از برگ شده باشد در نتیجه برگ موجود در آن را تمیز کنید سطح آب را چک کنیدو اگر نیاز به آب بیشتری است به آن اضافه کنید. به طور ایده آل آب استخر باید تا نیمه های اسکیمر باشد.
2- فیلتر: میزان فشار آن را چک کنید همیشه فیلتر در زمان شست وشوی معکوس مقدار زیادی از آلودگی ها را تمیز می کند. زمانی که فیلتر استخر کثیف باشد میزان زیادی از آلودگی ها را به داخل آب پس می دهد.
3- صافی پمپ را به طور مداوم چک کنید مخصوصا بعد از زمانی که استخر را تمیز می کنید. زمانی که صافی پمپ را جابه جا می کنید کاملا از نبود هر گونه آلودگی و باکتری اطمینان حاصل پیدا کنید. وقتی که از پمپ هوا و حباب وارد سطح آب می شود نشان دهنده نشت در صافی پمپ می باشد.
جاروی استخر
سیستمی شبیه به جارو برقی موجود در منزل تان را دارد که فرش ها را تمیز می کنید اما به جای هوا از آب استفاده می کند. بهتر است هفته ای یک بار آن را مورد استفاده قرار دهید تا میکروب ها و آلودگی هایی که در ته استخر انباشته شده است را جمع کند. شلنگ موجود در آن از آب پر شده است آب را به طور عمودی به داخل استخر فشار می دهد و همه هوای موجود در خود را به بیرون می ریزد. شلنگ به سطحی صاف از جارو برقی وصل است که بر روی سبد اسکیمر قرار دارد. روش ساده تر برای پاکسازی استخر خریدن یک پاک کننده اتوماتیک می باشد که عملکرد یکسانی با جاروی استخر دارد و دیگر نیازی نیست که خود را درگیر مسائل پاکسازی استخر کنید. دستگاه مورد نظر به طور خودکار شب و روز فعالیت خود را انجام می دهد.
طرز پاکسازی استخر به طور خودکار
- شست و شوی معکوس فیلتر با مکش بالا
- تنظیم سری و شلنگ جارو برقی
- آماده کردن شلنگ آن 
- متصل نمودن آن به اسکیمر
- خاموش کردن مکش پایین آن 
- جارو کردن استخر
- نگه داشتن سطح اب استخر را در حالت متعادل و مناسب
- استفاده از شست وشوی معکوس فیلتر در صورت وجود باکتری و آلودگی زیاد
نکات نگهداری استخر در فصل زمستان 
کاور در فصل زمستان استخر را از کثیفی و برگها محافظت می کند مخصوصا در زمانی که استخر استفاده نمی شود. از مواد محکم و بادوامی ساخته شده است که از جنس پلی اتیلن می باشد. کمک می کند که استخر در بهترین شرایط خود دور از هر گونه آلودگی قرار بگیرد که برای فصل بعدی به راحتی بتوانید آن را دوباره مورد استفاده قرار دهید. این کاور از سایز استخر بزرگتر می باشد و تمام سطح استخر را پوشش می دهد. اتصالات پوشش استخر بسیار راحت و آسان است. فقط باید سوراخ های کوچک در اطراف استخر ایجاد کنید. درتمامی فصول، استخر باید پر از آب باقی بماند. در زمستان آب موجود ممکن است یخ بزند و به استخر و سایر تجهیزات صدمه وارد کند. تخته شیرجه، پله های آن و تمامی تجهیزات را جدا کرده و در جایی نگه دارید. برای اینکه آب استخر تمیز و شفاف بماند باید میزان PH آن را کنترل کنید. میزان دوز مصرفی مواد تمیزکننده استخر را تغییر دهید تا آب در طول زمستان تمیز باقی بماند. استخر باید تمیز نگه داشته شود و بدون شاخه و برگ باشد که در این صورت از کاور استخر استفاده کنید. اسکیمر در فصل زمستان دچار یخ زدگی می شود. وسیله ای مانند قوطی پلاستیکی که درون اسکیمر قرار دارد پر از سنگ وشن های ریز می شود با یخ زدگی آن در هوای سرد موجب آسیب رساندن به بدنه اسکیمر می شود. پمپ، فیلتر تصفیه و سیستم گرمایشی استخر و همه تجهیزات آن باید جدا شوند بنابراین مطمئن شوید که فیلتر تصفیه به خوبی عملکرد شست و شوی معکوس را انجام داده است تا از تمامی آلودگی های موجود در این فصل جلوگیری کند. پمپ استخر 2 نوع خروجی دارد یکی از این اتصالات در زیر پمپ است آن را باید در شرایط جوی خشک و گرم نگه داری کنید تا سیستم داخلی آن خراب نشود. فیلتر به وسیله اتصال پایه آن تخلیه کنید. اگر سیستم گرمایشی روی استخرتان نصب شده است اتصالات مرتبط با گرم کردن آب را شل کنید تا فقط بتواند آب تمیز را به داخل استخر وارد کند. میزان آب موجود در استخر را به خصوص در زمان بارندگی های شدید، چک کنید چون که سطح آب بالا می آید موجب یخ زدگی قرنیز دیوار آن می شود که باعث آسیب رساندن به دیواره استخر می شود.
نگهداری استخر به طور خلاصه
- استخر را تمیز نگه دارید و تمامی برگ های آن را جمع کنید.
- سیستم شست وشوی معکوس را به کار بیاندازید و سطح آب را در حالت نرمال نگه دارید.( تا نیمه اسکیمر)
- PH  موجود را کنترل کنید و میزان آن را تنظیم کنید.
- مواد شیمیایی و نگهدارنده مخصوص فصل زمستان را به آن اضافه کنید.
- اسکیمر و صافی چسبیده به آن را جدا سازید.
- قوطی پلاستیکی (توضیح داده شده در بالا) در اسکیمر را تمیز کنید.
- کاور استخر را روی آن تنظیم کنید.
- پمپ، فیلتر تصفیه و سیستم گرمایشی را از استخر جدا کنید.
- پمپ را در شرایط جوی گرم و خشک نگه دارید.
- مطمئن شوید که آب استخر تا قرنیز دیوار بالا نمی آید.