انواع قایق بادی و مزایای آنها

قایق های بادی موجود در بازار ایران از یک تا شش نفره را میتوان در مدل های زیر تقسیم بندی کرد: 
1- قایق بادی جیمینی
یکی از انواع قایق ها قایق بادی جیمینی است که شکل ظاهری آنها بصورت نوک تیز و عقب پهن یا با فرم موشکی هستند این قایق ها دارای ظرفیت های 3 تا 6 نفره میباشند که تحمل وزن آنها تاحدود 800 کیلوگرم است بدنه دارای الیاف تار و پوی نخ ابریشم مصنوعی بهمراه پی وی سی بسیار ضخیم است و قابلیت استفاده در آبهای شور را نیز دارند کف این مدل از قایق ها از تخته های چوبی تشکیل شده که این تخته ها کمک به تحمل وزن قایق و نیز شتاب قایق با موتور میکنند قایق جیمینی نیز از دریچه های مختلف جهت باد کردن بهره میگیرد چراکه با اینکار اولا به استواری قایق کمک میکند و دوما در مواقع احتمالی سوراخ شدگی کمک به اعضای قایق میکند و در آب فرو نمیرود این نوع قایق دارای دو جای پاروی چرخشی و یک جفت پاروی حرفه ای مخصوص میباشد که پارو زنی را برای شما لذت تر بخش میکند در ضمن میتوانید در مواقعی که به این پارو ها نیازی ندارید آنها را در جا پارویی هایی که روی بدنه قایق در دو سمت متصل است نگه دارید.قایق بادی جیمینی دارای لوازمی شامل پمپ باد دستی بزرگ دسته های حمل و نقل لوازم تعمیراتی مخصوص طناب دور قایق پارو های حرفه ای هستند.
مزیت قایق بادی جیمینی نسبت به سایر قایق های بادی چیست؟
 این قایق ها نیازی به تخته نصب یا همان کیت نصب موتور نداشته و روی خود قایق یک جای نصب موتور وجود دارد در دیگر قایق ها این جای نصب وجود ندارد و شما به رابط نیاز دارید که این باعث میشود وقتی شما موتور بنزینی پرقدرت روی قایق نصب میکنید قایق جیمینی فشار زیادی را متحمل میشود و این تخته نصب احتمال کندن رابط متصل شونده کیت نصبی موتور را زیاد میکند اشکال بعدی این موضوع در این است که این قایق ها بدلیل فاصله بین بدنه موتور و خود قایق بادی هنگامیکه شما گاز به موتور میدهید موتور شما به قسمت زیر قایق بادی میرود و چون نوک قایق سبک است بلند شده و یا موتور در آب فرو میرود و خراب میگردد.
مزیت بعدی قایق بادی جیمینی در این است که این قایق ها تا 30 اسب بخار توان جهت نصب موتور را دارند و وقتی که شما به این قایق ها موتور نصب مبکند کاملا موتور مورد نظر شما را ساپورت مینمایند و شما میتوانید از یک قایق رانی حرفه ای با قایق بادی جیمینی لذت ببرید. 
2-قایق بادی حرفه ای
یک نوع از مدل های قایق های بادی جیمی نی  قایق بادی حرفه ای است با این تفاوت که تنها در نوع 6 نفره تولید میگردد و کف این مدل از قایق ها بجای چوب از آلمینیوم ساخته شده است که توان قدرت و سرعت این قایق را بالا میبرد.
از قایق های بادی حرفه ای بیشتر در مصارف سرعتی و تفریحی و استفاده هایی همچون عملیات امداد و نجات و آتش نشانی و غیره .استفاده میگردد
 دارای یک جفت پاروی آلمینیومی حرفه ای پمپ باد دستی بزرگ دسته های حمل و نقل و بسته مخصوص تعمیرات قایق طناب دور قایق هستند.
نشستن در تمامی مدل های  قایق بادی جیمینی و قایق بادی حرفه ای روی لبه در دو طرف قایق صورت میگیرد که برای اینکار طناب های نگه دارنده ای تعبیه شده است و باید گفت نیمکت های وسطی نیز بیشتر برای موارد احتمالی پارو زنی میباشند.
3- قایق بادی مارینر
این قایق بادی در دو نوع 3 و 4 برای حمل سه نفر با تحمل وزن 300 ویا 4 نفر با تحمل وزنی 400 کیلوگرم تعبیعه شده است. جنس بدنه این قایق ها از پی وی سی سه با تار و پود نخ ابریشم مصنوعی درآمیخته شده و برای آبهای شور نیزقابل استفاده است. هر دو نوع آن دارای کفی با تخته های فایبر گلاسی میباشد که هنگام استفاده قایق را بسیار مستحکم تر میسازد در ضمن این فایبر گلاس ها بصورت تخته هایی در کنار یکدیگر با پی وی سی قرار دارند که قابلیت تا شدن را دارا میباشند هر دو قایق دارای نیمکت های بادی هستند و خود قایق ها از سه قسمت برای باد کردن استفاده میکنند. دقت کنید که قسمت های باد شونده در این قایق ها با سایر قایق های دیگر متفاوت است چرا که بدلیل کیفیت بالای بدنه این دو قایق، خود بدنه به دو و سه قسمت مساوی برای تقسیم بندی باد مجزا میشود و هر دریچه باد جهت نگه داری از یک تقسیم بندی است. دارای دو جای پارویی متحرک چرخ دنده دار برای راحت تر پارو زدن قایق هستند که پارو زنی را در قایق برای شما راحت تر و پر سرعت تر میکند در حقیقت این جای پارو ها بروی بدنه قایق پرس نیستند و با یک سری چرخ دنده و پیچ روی بدنه سوار شده اند. پارو های فلزی دارند و دارای دو جای نگه دارنده برای پارو ها در کنار قایق هستند.
قایق های بادی مارینر قابلیت نصب  هر دو موتور برقی و بنزینی را دارند البه باید دقت کرد که موتور بنزینی این قایق ها تا 3 اسب بخار بیشتر نباشد چراکه بدلیل فشاری که تخته نصب بین قایق و موتور بر روی بدنه وارد میکند میتواند بدنه قایق را از بین ببرد.
لوازمی مثل پارو پمپ باد دستی متوسط، دسته حمل و نقل، برچسب تعمیراتی، طناب دور، کیف جهت نگه داری لوازم شکار، کیف حمل و نقل باطری جهت موتور برقی، ساک حمل و نقل قایق و دو جای قلاب ماهیگیری دارد.
4- قایق بادی اکسکروشن 
 در سه نوع 3، 4، 5نفره با تحمل وزنی از 300 تا 455 کیلوگرم ساخته میشود جنس بدنه این قایق های بادی از پی وی سی سه لایه است و دارای کف باد شونده میباشند. دارای سه جای باد مجزا از یکدیگر برای ایمنی بیشتر قایق در هنگام خرابی و یا سوراخ شدگی میباشند. هر چهار مدل دارای صندلی های بادی هستند قایق اکسکروشن 3 تا 4 دارای دو جای پارو و قایق 5 نفره دارای چهار جا میباشد و در هر سه مدل این قایق جای نگه دارنده پارو در کنار قایق بادی تعبیه شده است. جنس پارو در هر چهار مدل فلزی است.
این محصول قابلیت نصب موتور برقی و یا بنزینی سبک را دارد و دارای دو جای قلاب ماهیگیری در مدل های 3 الی 4 نفره و چهار جای قلاب در مدل 5 نفره است و همچنین دارای پمپ باد دستی متوسط و طناب دور، دسته حمل و نقل، برچسب تعمیرات، کیف جهت نگه داری لوازم شکار و ماهیگیری و یک ساک حمل و نقل برای قایق است.
5- قایق بادی سیهاوک
این قایق  در چهار نوع 1،2،3 و4 نفره تولید میشوند تحمل وزن این نوع از قایق های بادی 100، 200 300 و 400 کیلوگرم است. جنس بدنه این مدل از قایق ها از پی وی سی سه لایه است که هر سه مدل آنها دارای کف باد شونده هستند و سه جای باد مختلف در آنها تعبیه شده که ایمنی قایق را بیشتر میکنند. مدل دو نفره بدون صندلی میباشد ولی در مدل 2 و 3 نفره دو صندلی بادی وجود دارد. سیهاک 1 و 2 نفره بهمراه دو جای پاروی ثابت و نگهدارنده پارو و 3 و 4 نفره آن دارای دو چهار جا پارویی و نگه دارنده پارو در کنار قایق است. جنس پاروی قایق یک، دو نفره و سه نفره از پلاستیک و چهار نفره آن از آلمینیوم است.
غیر از سیهاوک 1 هر سه مورد از قایق بادی سیهاک قابلیت نصب موتور برقی را داشته و دارای دو جای قلاب ماهیگیری در هر چهار قایق، پمپ باد دستی کوچک و پاروی آلمینیومی ، طناب دور، دسته حمل و نقل، کیف حمل لوازم ماهیگیری و یک برچسب تعمیرات هستند.
 6- قایق بادی چلنجر
دو مدل 2 و 3 تولید میشوند و دارای ظرفیت 2 و 3 نفره با تحمل وزن 170 و 255 کیلوگرم میباشند. جنس بدنه این قایق ها از پی وی سی تقویت شده و دارای کف باد شونده و 2 جای باد مجزا در کف و دیواره برای دو نفره و 4 محفظه برای سه نفره برای ایمنی بیشتر قایق بادی است. دارای دو جای پاروی چرخشی ثابت برای قایق 2 نفره و چهار جا برای 3 نفره میباشد. پاروی قایق دو نفره پلاستیکی بوده و قایق بادی سه نفره فلزی میباشد و هر دو دارای جای نگه دارنده پارو در کناره قایق هستند همچنین قایق سه نفره چلنجر قابلیت نصب موتور دارد و دو صندلی بادی دارد. پمپ باد دستی کوچک، طناب دور و یک برچسب تعمیرات دارند.
اختلاف قیمت در انواع مدل قایق بادی معمولی و قایق بادی جی می نی :
یکی از دلایل اختلاف قیمت در قایق های بادی لوازم اضافی قایق است، لوازمی همچون پاروی فلزی یا پلاستیکی.
دلیل دیگر تعداد نفرات در قایق ها و نیز جنس بدنه آنها است، بعضی از قایق ها قابلیت نصب موتور دارند که در قیمت  آنها تاثیر گذار خواهد بود ولی در کل سه نوع اولی قایق ها که بعنوان قایق های بادی جی می نی و حرفه ای و قایق های بادی مارینر معرفی گشت از سایر مدل های دیگر گران ترهستند چرا که تمامی خصوصیات یک قایق خوب را داشته و جنس بدنه آنها نیز متفاوت تر است. 
طرز تعمیر انواع قایق بادی:
اگر قایق بادی شما دچار سوراخ شدگی ضعیف شد میتوانید با داشتن لوازم تعمیرات قایق خود را درست نمایید باید توجه داشت که برای تعمیر قایق اول باید سطح مورد نظر را بعد از تمیز کردن با مواد شوینده و یا الکل به چسب مخصوص اینتکس  آغشته نمایید و بعد تکه ای از قطعه مخصوص را که بهمراه چسب است بریده و چسب را به آن هم بمالید بعد از این مرحله باید 20 ثانیه صبر کنید و این دو را اروی هم نگه دارید بعد از دو ساعت کاملا این دو بهم چسبیده میشوند. در صورتی که نمیتوانید این کار را انجام دهید و یا قایق شما بیش از حد پارگی دارد این تعمیر را بشرکت واگذار نمایید تا در اسرع وقت با دستگاه مخصوص متخصصین قایق را برای شما تعمیر نمایند.
دقت کنید هزینه تعمیر قایق بادی بسته به جای تعمیر جنس قایق و مقدار پارگی متغیر است که پس از بازدید قایق شما ارائه خواهد شد البته مشتریان مخصوص ما که قایق را از شرکت ما با مهر مخصوص خریداری کرده اند از تخفیف تعمیراتی شرکت برخوردار خواهند شد.