آموزش جمع کردن قایق بادی

پس از به پایان رسیدن یک روز مهیج، قایق سواری و گذراندن لحظاتی شاد با دوستان و خانواده زمان جمع آوری وسایل سر می رسد با آن که ممکن است این کار مقداری وقت گیر باشد اما به هر حال لازم است بلد باشید و بتوانید قایق بادی خود را جمع کرده و تحت شرایطی مناسب آن را به محل نگهداری برسانید به طوری که در طی این مسیر و در جای خود دچار آسیب نگردد.
بدین منظور ما چگونگی و قوانین جمع کردن قایق های بادی را که نیاز است بدانید همراه با عکس به شما آموزش می دهیم زیرا اگر با اصول اولیه آشنا شوید خیلی راحت وسیله تان را جمع کرده و بار دیگر هم به راحتی آن را باز کرده و مورد استفاده قرار می دهید.
شما می توانید قایق بادی خود را هم به حال پر و هم خالی نگهداری نمایید اما هر کدام از این انتخاب ها شرایط ویژه ای دارد. اگر همیشه قایق خود را در فضای باز و بیرون نگهداری می کنید رعایت چند اصل الزامی است یکی آن که حتما از سطح زمین اندکی فاصله داشته باشد و هیچ جسم سنگین و یا تیزی به آن فشار وارد نکند چون به کالای شما آسیب وارد خواهد شد.
دیگر آن که هیچگاه قایق تان را در معرض نور خورشید و تابش مستقیم آن و یا باد و باران قرار ندهید و حتما روی آن را با روکشی ضخیم بپوشانید.
قایق خود را آویزان نکنید بهترین حالت برای حفظ و نگهداری قایق های بادی آن است که مقداری از میزان باد آن کم کرده و در جایی مسقف مانند انباری و یا پارکینگ ساختمان خود از آن نگهداری نمایید.
در صورت عدم جای کافی برای نگهداری قایق به موارد زیر دقت کنید
گاهی اوقات برایمان ممکن نیست که قایق خود را به صورت کم باد نگه داریم زیرا فضای مورد نیاز در دسترس نیست در این گونه مواقع اگر قایق بادی کوچک و یا محصولی مانند کایاک و از این دست دارید بهتر آن است که دریچه باد آن را باز کنید تا باد قایق به آرامی خارج شود سپس از یک سر قایق شروع به لوله کردن آن کنید به طوری که فشار زیادی به آن وارد نگردد و باد نیز بی هیچ فشاری به طور کامل خارج گردد.
قایق خود را خیلی فشرده و یا خیلی باز و شل لوله نکنید زیرا این محصولات با توجه به طراحی خاص و انواعی که دارند قطعاتی پلاستیکی برای پاروها و یا جای قلاب های ماهیگیری بر روی آن ها تعبیه شده است که اگر اصول گفته شده رعایت نگردد ممکن است منجر به شکستگی این قطعات و یا پارگی قایق بادی گردد.
حال که قایق را لوله و تا کردید دور آن را با یک بند به آرامی ببندید، این بند نیز نباید فشار زیادی به محصول وارد نماید، اگر به زودی قصد استفاده دوباره از قایق تان را دارید این روش مناسب است اما اگر برای مدتی طولانی نمی خواهید از وسیله خود استفاده کنید پیشنهاد ما این است که از بسته بندی مخصوص قایق تان استفاده نماید و آن را در پوشش و کیف مخصوص خود به همان حالت که ابتدا خریداری کرده بودید جمع آوری نمایید.
اگر شیفته قایق سواری و ماهیگیری هستید و همیشه به این سرگرمی مفرح می پردازید و از قایق های بادی بزرگ یا رفت ها و مانند این استفاده می کنید به شما می گوییم که  برای جمع کردن این قایق ها نیز آموزش هایی وجود دارد که کار را برای شما سهل نماید برای این دسته از قایق ها ابتدا دریچه تخلیه باد را باز کنید تا کاملا خالی گردد شما می توانید برای آسان تر کردن تخلیه باد از پمپ باد وکیوم نیز استفاده نمایید اما دقت نمایید در این روش چندان زیاده روی نکنید زیرا در این صورت به قایق فشار منفی وارد کرده و با توجه به مکش بیش از حد به آن آسیب می زنید.
خب اکنون که قایق بادی شما با توجه نکاتی که آموزش دادیم از باد خالی شد تیوب های کناری را با فرض یک خط مرکزی در کف قایق به سمت وسط و مرکز قایق تا بزنید به حالتی که به طور مثال می خواهید یک لباس را تا بزنید.
اکنون با توجه به این که می دانید به قایق بادی خود نباید فشار بیاورید از دو سر دیگر شروع به تا زدن کنید و آن را نه خیلی سفت و محکم و نه تند و سریع بلکه به آرامی تا کنید.
با توجه به آموزش جمع کردن قایق بادی متوجه شدید که جمع کردن این وسیله کار چندان سختی نیست اما نکته مهم این است که قایق خود را حتما در جایی خنک و دور از نور نگهداری نمایید زیرا نور مستقیم و گرمای دما آسیب جدی به این نوع محصولات وارد می کند.
برای شستشوی قایق های بادی بهتر است از مواد شوینده زیاد استفاده نکنید با کمی آب  و مقدار کمی از مواد شوینده و یک اسفنج می توانید این کار را به راحتی انجام دهید، دقت کنید بعد از هر بار استفاده آن را تمیز کنید تا باقی مانده های شن و ماسه و آب شور به آن آسیب نزند همچنین هنگام جمع کردن قایق بادی دقت کنید کالای شما حتما خشک باشد.